Idealaus sklypo pasirinkimui namo statybai reikalingos kelios sąlygos:
1. Lygus sklypo reljefas.
2. Pats sklypas ne dauboje, geriau ant kalniuko.
3. Gruntas nesupiltas, nuo 1,5 iki 3 metrų gylio reikiamo tvirtumo gruntas, į kurį galima remti pamatus.
4. Nėra aukšto gruntinio vandens.
5. Privažiavimas prie sklypo iš šiaurinės pusės.
6. Šalia sklypo privestos reikalingos komunikacijos: elektra, vanduo, o gal ir nuotekos.
7. Gruntas nemolingas ir pralaidus vandeniui.
8. Įteisintos sklypo ribos sutampa su realiomis ribomis.Vienos iš šių sąlygų nebuvimas kelia namo statybos kainą, o jei sklypas atitinka vos kelias iš šių sąlygų, gali būti, kad išvis neapsimokėjo pirkti šį sklypą. Todėl neverta rinktis pigiausio varianto, nes gali būti, kad toks sklypas neatitiks daugelio sąlygų ir bus daug nenumatytų išlaidų.Reljefas

Nelygus sklypo reljefas reiškia, kad namą reikės projektuoti laiptuotą, su pusaukščiais namą. Tai kelia namo statybos kainą, nes gali tekti atvežti papildomai žemių, daryti atramines sienutes, laiptukus ir t. t. Tačiau pats namas bus įdomesnis, unikalesnis.

Sklypas dauboje

Vasarinės liūtys, pavasarinis atodrėkis gali užpilti sklypą vandeniu, dėl to reikės kelti namo pamatus, vežti papildomų žemių, problemų gali kilti su nuotekų sistema.

Grunto savybės

Supiltas kelis metrus arba silpnas gruntas reikalauja gilių gręžtinių polių (kurie gali siekti 5-8 metrus), tam, kad būtų pasiektas reikiamas tvirtumo pagrindas pamatams. Gali tekti įrengti brangesnius juostinius pamatus arba dar kitokio tipo pamatus, kurie yra iki dviejų kartų ir daugiau brangesni.

Aukštas gruntinis vanduo

Dėl šios sklypo savybės reikės įrengti vienus iš brangiausių injekcinius polius arba spraustinius polius pamatams (kurių negalima įrengti, jei šalia yra kaimynų įrengti namai), taip pat papildomą hidroizoliaciją po visu namu. Tokiu atveju yra sudėtinga arba išvis įmanoma nuvesti nuotekų vandenį.

Privažiavimas prie sklypo iš pietinės pusės

Jei namą statysite šalia kelio, likusi sklypo dalis bus šešėlyje, terasa ir didieji langai bus sklypo šiaurinėje pusėje, o tai žiemą padidins šildymo sąnaudas. Jei namas bus šiaurinėje sklypo pusėje, mašinos privažiavimui bus prarasta daug naudingo sklypo ploto.

Komunikacijos toli arba jų nėra

Jei iki sklypo nėra privestas vanduo, gali tekti daryti gręžinį. Jei nėra įrengta nuotekų sistema, reikės įrengti vietinę nuotekų sistemą. Tai neretai būna sudėtinga, be to, tai gali sudarkyti gerbūvį, nekalbant apie papildomas nemažas išlaidas. Namui reikia ne mažiau 7-9kW galingumo elektros, jei to nėra, jos įrengimas kainuos papildomai.

Molingas gruntas nepralaidus vandeniui

Ši sąlyga sukels problemas su nuotekų bei lietaus sistemos vandens nuvedimu. O jei sklypas dauboje, tai dažnai braidysite po balas.

Pateikiami keli pavyzdžiai, kai sklypas neatitiko tam tikrų iš išvardytų sąlygų.

———

Pasiturintis žmogus nusipirko sklypą gražioje vietoje, pasamdė architektą, kuris beveik suprojektavo prabangų ir ištaigingą namą, jau pradėjo ieškoti rangovų, kurie šį namą statys, tuo pačiu lygiagrečiai derino projektą statybos leidimui gauti. Kadangi sklypas buvo pats kraštinis, pasirodė, kad ta elektros linija, kuri baigėsi šalia jo sklypo, turi per mažą galingumą būtiną namo reikmėms užtikrinti. Atvesti papildomą galingumą iš pastotės būtinos labai didelės investicijos, ir tai užtrunka metus. Tad žmogus nusprendė stabdyti visus darbus, sklypą parduoti ir ieškoti naujo.

———-

Kitas atvejis su sklypo ribomis. Sodų teritorijoje žmogus planavo statyti namą. Pasidarė projektą, gavo statybos leidimą, jau susirado rangovus. Pagal projektą dėl nelygaus žemės reljefo buvo numatyta atraminė sienutė ant geodezinės sklypo ribos su kaimynais. Iš pradžių atrodė, kad su kaimynais bus įmanoma viską sutarti. Tačiau iškilo problema, kad geodezinė jo sklypo matavimų riba buvo per metrą ar daugiau į kaimynų sklypą ir realiai jų naudojamoje žemėje. Prasidėjo ginčai bei teismai užtrukę daugiau kaip metus, o visa tai baigėsi tuo, kad teko ieškoti naujo sklypo namo statybai.

———

Labai dažna nedėkinga situacija su žemės grunto struktūra sklype. Namą statyti galima, tačiau ženkliai gali pabrangti pamatų įrengimas. Yra tekę matyti ne vieną situaciją, kai vietoj standartinių poros ar trijų metrų gręžtinių polių būtina daryti penkių ar net aštuonių metrų, plūktinius ar juostinius, ar net injekcinius pamatus. Yra pasitaikę atvejų, kai rūsio įrengimas po visu namu buvo ekonomiškesnis sprendimas. Tačiau kiekvienu sutiktu atveju užsakovas jau turėjo nusipirkęs sklypą ir pasitvirtinęs projektą bei gavęs statybos leidimą, ir tik tada susidūrė su užgriuvusiomis problemomis. O to buvo galima išvengti ir sutaupyti nemažai lėšų.

Būtent dėl grunto savybių stiprumo, biraus smėlio, supilto grunto, aukšto gruntinio vandens ir panašių problemų, negalima rinktis pačio pigiausio ir be jokios garantijos pamatų įrengimo sprendimo. Namas turi turėti tvirtus pamatus apskaičiuotus pagal visas namo apkrovas, ir grunto savybes. Yra labai tikslūs būdai ir metodai tai nustatyti ir parinkti optimalius pamatus konkrečiai situacijai.

Todėl ruošdamiesi įsigyti sklypą ar prieš pradėdami projektavimo, o tuo labiau statybos darbus, kreipkitės į specialistus, kurie padės įvertinti esamą situaciją tam, kad vėliau Jums netektų susidurti su panašiomis problemomis ir netikėtomis išlaidomis.