Galima pasirinkti kelis būdus, kaip vykdyti namo statybą. Vienas iš jų – „statau pats“, vadinamas „ūkio būdu“. Kitas – samdau rangovą ar statybos valdytoją.

Pirmas kelias – statyba „ūkio būdu“

Buvo laikai, kai namą žmogus statydavo pats tiesiogiai, pats įrenginėja pamatus, mūrija ir betonuoja, pats dengia stogą ir pats atlieka visus kitus darbus. Taip dar visai nesenai vyko nuosavo namo statybos.

Dabar „statau pats“ vadinama, kai visus organizacinius darbus, tiekimus, sprendimus ir statybą organizuoju pats žmogus, tačiau dirba samdyti žmonės, patentininkai ar tiesiog nelegalūs meistrai.

Šis būdas dažniausiai pasirenkamas, nes įsivaizduojama, kad namo statyba bus gerokai pigesnė.

Tačiau tai yra mitas.

Statybos ūkio būdu susijusios su tokiomis sąnaudomis ir rizika, į kurias ne visi atsižvelgia, ir net neįsivaizduoja, kokios jos bus.

Pirmiausia nebus sąmatos ir biudžeto, kiek lėšų reikės skirti namo statybai.

Antra. Architekto suprojektuotas namas gali būti gražus, tačiau ne visada yra racionalus statybos kainos atžvilgiu. Plačiau apie tai galite skaityti Namo statybos kaina. arba Architektūros įtaka namo statybos kainai.

Trečia. Dažniausiai tokiu atveju nėra parengtas konstruktyvo techninio projektas. Jei konstruktyvo projektas yra, gali būti, kad jame bus priimti nei teisingi, nei optimalūs ar be klaidų sprendimai. Tik specialistai-praktikai, turintys nemažą patirtį individualių namų statybose, gali pamatyti tas klaidas. Teko matyti labai daug projektų, kuriuose yra daug klaidų arba nepritaikytų konkrečiam namui mazgų. Vienas iš pavyzdžių, kai stogo konstrukcija buvo atlikta pagal projektą, tačiau ji pradėjo skėstis. Reikėjo perdaryti visą stogą ir dalį mūro, nes projekte buvo priimtas netinkamas sprendimas.

Pačių statybų organizavimas

Statyba ūkio būdu sukelia nemažai rūpesčių. Reikės ne tik surasti gerus meistrus, pirkti medžiagas, samdyti transportą, tikrinti meistrų darbą ir išsireikalauti, kad jis būtų atliktas gerai, derinti darbų frontus ir statybų etapus. Turint omeny, kad namo statyba susideda iš daugybės elementų, rūpesčių tikrai daug. Taigi, dieną dirbsite savo pagrindinėje darbovietėje, o laisvalaikiu neturėsite laiko ilsėtis, nes organizuosite statybas. Tačiau labai daug laiko teks skirti ir darbo metu. Ir tai vyks ne vienerius metus. Statant ūkio būdu garantuojamas didelis stresas, ypač kai tai daroma pirmą kartą.

Asmeninė atsakomybė. Visą riziką dėl statybos klaidų, tiekimo sutrikimų, medžiagų kokybės ir jų panaudojimo, nelaimingų atsitikimų, žalos tretiesiems asmenims prisiima statytojas.

Finansiniai nuostoliai. Statyba ūkio būdu paprastai vyksta keletą metų. Tuo metu turėsite išlaikyti ir butą, kuriame gyvenate, ir mokėti paskolą namo statybai. Jei neužtektų lėšų namui pabaigti, tai ne tik negalėsite įsikurti individualiame name, bet ir užšaldysite lėšas, už kurias turėsite mokėti palūkanas. Tokių atvejų pasitaiko neretai. Statant ūkio būdu, galutinė kaina beveik visada būna žymiai didesnė, nei prognozuota.

Nuostoliai dėl neracionalaus darbų organizavimo. Paslėpti nuostoliai tai yra neracionalus medžiagų tiekimas – medžiagų likučiai, trūkumai, arba papildomos transporto ir laiko išlaidos tiekiant partijomis. Medžiagų tiekimas netinkamu laiku, prastovos, neoptimaliai parinktos medžiagos ir technologijos įtakoja tai, kad galutiniai namo parametrai ar kokybė yra prastesni nei galėtų būti.

Visada tarp atskirų darbų etapų atsiras daug neatitikimų, kurių nebus kam ištaisyti, neaišku kas atsakingas už tai arba kas tai turėjo atlikti.

Nesugebėsite išreikalauti ar patikrinti meistrų darbo kokybės. Kartais trūkumai „išlenda“ jau vėliau, kai su meistrais jau yra atsiskaityta. Galimybės priversti juos ištaisyti tokius defektus yra labai ribotos. Su trūkumais turėsite susitaikyti arba teks ardyti, griauti ir perdaryti dalį darbų, bus sugadintos medžiagos ir taisymui išleisite papildomas lėšas.

Labai dažnai tokie statybininkai pateikia tik dalį kainos, o paskui prašo papildomo apmokėjimo už kiekvieną smulkiausius darbus. Gali būti, kad už viską sumokėsite dvigubai daugiau.

Statybų įteisinimas. Pradedant statyti namą privalote pranešti statybos inspekcijai apie statybų pradžią, kas rangovas ar darbų vadovas, jo techninę priežiūrą. Nepranešus numatytos nemažos baudos. Jei nesate statybininkas pagal profesiją, statant namą ūkio būdu, nebus įmanoma įvardyti šių statybos dalyvių ir dėl to neišeis pranešti statybos inspekcijai.

Kitas kelias – samdau RANGOVĄ

Geresnis būdas – išsirinkti ir pasisamdyti patyrusi ir patikimą rangovą ar statybos valdytoją, kuris visas šias problemas ir klausimus suvaldys ir išspręs už Jus.

Jums teliks tik kartais apsilankyti statybos aikštelėje, kai ką pasitarti, numatant tolimesnius statybos žingsnius, ir tvarkingai mokėti iš anksto suderintus ir sutartus pinigus už atliktus darbus.

Labai svarbu pasirenkant rangovą sutarti fiksuotą kainą už numatytus darbus. Čia reikalinga nemaža patirtis arba labai dėmesingas įsigilinimas į sąmatą. Dalies darbų kai kurie statybininkai neįtraukia, nes dažnai būna neapibrėžta ar aprašyta prašoma darbų sudėtis. Užsakovas neišmanydamas šio aspekto dažnai renkasi mažiausią kainą.

Vertėtų rinktis tvarkingus, padorius, patikimus ir patyrusius rangovus. Tokiu atveju neturėsite visų išvardintų problemų, su kuriomis susiduria statytojai pasirinkę pirmą statybos kelią ūkio būdu.

Pasirinkę rangovą turėsite statybos darbų garantiją, kuri užfiksuota sutartyje, už viską bus atsakingas rangovas.

Galimas ir trečias kelias – nusipirkti jau pastatytą namą. Tačiau tai atskira tema, apie kurią trumpai galite paskaityti Apie mus.