Namo statybos kaina. Kokia ji?
Dažnas žmogus, nusprendęs statyti namą, nežino nuo ko pradėti šį procesą, kaip išvengti dažnai pasitaikančių klaidų, kaip tilpti į planuojamą biudžetą ir sėkmingai įsikelti į naujai pastatytą būstą maždaug po metų. Tai kiekvieno statytojo tikslas, tačiau dažnai tai lieka tik svajonė.
Jau kelinti metai dirbame individualių namų rinkoje ir pastebėjome dažnai daromas statytojų klaidas, dėl kurių norimas rezultatas nepasiekiamas: namas net nepradedamas statyti, keičiamas projektas, parduodamas sklypas, pradedama, bet neplanuotai sustojama keleriems metams, arba darbai kasmet vykdomi atskirais etapais, šiais metais – pamatai, už poros metų – dėžutė, ir t. t. O jei ir pastatoma, tai smarkiai viršijus pradžioje įsivaizduotą biudžetą. Kodėl taip nutinka?
Atsakymas paprastas – pritrūko lėšų. Apie statybos kainą dažnas pradeda galvoti, kai jau yra parengtas projektas arba jau tada, kai turimas statybos leidimas. Tačiau projekte jau yra užprogramuota namo statybos kaina. Dažnai ji daug didesnė nei tikėtasi. O projektavimo procesas ir derinimas vyko vos ne pusę metų, jau ir su architektu atsiskaityta, jau susigyventa su mintimi, kaip atrodys namas. Tada visoje statybos eigoje pradedama ieškoti mažiausia siūloma kaina, ieškomas pats pigiausias statybininkas, pigiausios medžiagos. Deja, tai dažnai nepadeda sutaupyti, nes tenka taisyti broką, kažkokie darbai buvo nenumatyti ir pan. Tai prideda naujų išlaidų. Taigi finansinė našta kažin ar palengvėja.
Namo statybos kaina iš esmės priklauso nuo architektūrinio projekto sprendimų, Tos pačios kvadratūros namui ji gali skirtis 1,5 – 2 kartus. Tai yra nemažas skirtumas. Dažnai rinkoje vartojamas terminas kvadratinio metro statybos kaina. Tai apibendrintas skaičius gautas iš praktikos, tačiau suvokimui, koks biudžetas reikalingas, jis patogus.
Namo statybą reikėtų dalinti į du etapus. Pirmas – pasiruošimas: sklypo įsigijimas, grunto, inžinerinių tinklų privedimo analizė, namo koncepcija (vieno aukšto ar dviejų, kiek kambarių, kokio dydžio, kokių papildomų patalpų reikia), toliau – projekto paruošimas, iš kokių medžiagų statyti, statybos leidimas ir t. t. Visa tai užims kelis mėnesius. Vienareikšmiškai galima pasakyti, kad šiame etape ir susiformuoja namo statybos kaina. Retas kuris apie tai pagalvoja. Dažniausiai jau turint projektą, o dažnai ir statybos leidimą, pradedama galvoti, kiek kainuos pati statyba. Tada ieškomas potencialus rangovas statybininkas, kad sudarytų sąmatą. Jei viskas teisingai suskaičiuota ir įvertinta, kainos tarp skirtingų rangovų gali skirtis keliais procentais. Bet kas tie keli procentai prie 100 tūkst., jei buvo galima suprojektuoti 1,2-1,5 karto pigiau, tik reikėjo projektuoti pagal numatytą biudžetą.
Statybų specialistas, vien pažvelgęs į projektą, gali pasakyti, kiek daugmaž kainuos namo statyba. Retas architektas gerai išmano statybos kainas, o ir projektuojant jam nebuvo kelta užduotis, kad statyba neviršytų turimo biudžeto. Dažnai tai vyksta remiantis grožio ir architektūros išraiškos principu. O ir užsakovas nori ir to, ir ano, visai nemąstydamas apie turimas lėšas.
Prieš statant namą, būtina numatyti biudžetą. Dar prieš įsigyjant sklypą ir projektuojant, būtina pasitarti su statybos ekspertais-praktikais individualių namų statyboje. Diskutuojant ir dirbant kartu užsakovui, architektui ir statybos ekspertui, galima suprojektuoti ir pastatyti namą, neviršijant numatyto biudžeto bei tinkamiausiomis laiko sąnaudomis.